Město Třebíč jsme navštívili jen na několik hodin. Přesto musíme uznat, že toto regionální centrum má návštěvníkům rozhodně co nabídnout.
Primárně jsme přijeli za účelem navštívit baziliku sv. Prokopa, která je chráněná od roku 2003 díky zápisu do seznamu světového dědictví UNESCO. Společně s bazilikou je chráněno i židovské město. Třebíč kdysi měla silnou židovskou komunitu, která zanechala na městě nesmazatelné stopy.
Bazilika sv. Prokopa
Bazilika je v podstatě románsko-gotický kostel ze 13. století, který těsně sousedí s třebíčským zámkem. To vizuálně nejkrásnější si můžete prohlédnout zvenku v severní předsíni baziliky. Jedná se o velmi bohatě zdobený vstupní portál jemuž se někdy říká „Brána rajská“.
Až se pokocháte, tak si můžete v zadní části zvenku prohlédnout historickou studnu a hlavně tzv. růžičkové okno, které je podobné jako okno katedrály Notre-Dame v Remeši.
V protilehlém objektu se nachází turistické a informační centrum, kde si můžete koupit lístek pro prohlídku interiéru, chóru, kaplí a krypty. Prohlídku vřele doporučujeme, prostředí krypty se každý den nevidí.
Po vstupu do baziliky si budete moci prohlédnout všechny tři lodě objektu. Věnujte pozornost perfektní kamenické práci. Bazilika byla také opravována, to poznáte až nápadně pravoúhlými tvary vybraných kamenů.
Potom si s průvodkyní prohlédnete chór a následně opatskou kaplí. Kaple je zajímavá tím, že se v ní nachází staré malby.
Asi nejzajímavější část objektu, alespoň pro mě, byla dozajista krypta. Je zdobená čtvercovými žulovými žebry. Zajímavostí je, že bednění mezi jednotlivými žebry je původní a to díky speciální technice, dnes bychom řekli, „impregnace“ dřeva. Zajímavostí krypty může být, že jeden sloup není vůbec tak pěkný jako ostatní. Je to pozůstatek světského využití krypty. Další zajímavostí je, že kryptu jste mohli zahlédnout také v některých seriálech a filmech.
Ledovna
Jak už název napovídá, prostor ledovny sloužil k uchovávání ledu. Pojí se k tradici pivovarnictví, která je spjata s Třebíčí. Po revoluci si z ledovny milicionáři vytvořili regulérní střelnici.
Naštěstí dnes je prostor pěkně zrekonstruován a nikdo tu po nikom nestřílí. V prostorách ledovny jsou umístěny artefakty, které byly nalezeny při výkopových pracích v okolí baziliky. Vy můžete ledovnu navštívit také a to od května do října denně od 9 do 17 hodin zdarma.
Odpovědět