Cestovatelé při cestování berou své smartphony téměř prakticky kamkoliv. My nejsme výjimkou, a proto jsme pro vás připravili náš vlastní seznam aplikací, které jsou běžně nainstalované po dobu, po kterou cestujeme.
Vybrány jsou s ohledem na co možná největší universálnost. U každé z nich se nyní na chvíli zastavím a povím vám, jak přesně a proč ji používáme.
Aplikace Mapy.cz (Android / iOS)
Obecně Seznam.cz udělal obrovský skok v tom, jak svoje mapy vylepšuje. V poslední době nejsou použitelné jen v ČR, ale i v Evropě. Nutno uznat, že Seznam se na Česko specializuje, ale v některých ohledech je nenahraditelný i pro další evropské země.
Velmi příjemnou funkcí je, že si uživatel může do offline režimu uložit libovolný počet velmi podrobných map evropských zemí. Ty jsou opravdu skvělé a v kombinaci s GPS jsou nenahraditelné v případě, že si chcete ověřit trasu nebo v destinaci, kde se nacházíte, není dostupná podrobná mapa od turistického informačního centra. Stává se nám to docela často, že sice mapu získáme, ale uvítali bychom větší detail. V tu chvíli přichází Mapy.cz.
Nelze se vyhnout srovnání s mapami od internetového giganta a jedničky ve vyhledávání Google. Mapy od Seznamu jsou jednoznačně cool pro Evropu a hlavně Česko, kde v online režimu cestovatel dostane ještě další dodatečné informace. Google při svém globálním zaměření nemůže určité oblasti věnovat takovou péči, pokud nepočítáme domácí USA a další anglofonní státy, kde jsou dostupné pokročilé funkce. Silná stránka map od Seznamu je právě zacílení na Česko a Evropu. Tam excelují.
UŽITEČNÝ TIP: Jak si stáhnout mapu do offline režimu? V pravém horním rohu aplikace klepněte na menu a vyberte položku “Offline mapy”. Aplikace zobrazí všechny mapy offline, které máte aktuálně stažené. Pokud jste aplikaci právě nainstalovali, tak bude nabídka prázdná. V pravé horní části je nabídka “Mapy ke stažení”. Po klepnutí se vám zobrazí seznam všech dostupných map pro offline režim, které si můžete stáhnout. Nezapomeňte si vše připravit ještě před cestou. Například mapa ČR zabírá půl giga (0,5 GB) prostoru nebo mapa Belgie má 228 MB. Vše se odvíjí od detailu a velikosti státu. Mapy se ukládají na externí úložiště. Takže při koupi velké karty, můžete stáhnout teoreticky celou Evropu.
Aplikace Google Maps (Android / iOS)
Mnoho bylo již řečeno v předešlých řádcích, ale obecně Google používáme velmi rádi. Mapy jsou velmi dobře globálně použitelné, a také si můžete dopředu stáhnout oblast do módu offline. Jednak se to hodí pro orientaci, ale dá se velmi pěkně využít i jako navigace do automobilu.
Musím říct, že Google, co se týče navigace v provozu ve městě, učinil a činí značné pokroky. Běžně se jím nechávám navigovat i v zahraničí a je pěkně funkční. Samozřejmě to chce trochu cviku si uvědomit, které oblasti a které země budu potřebovat a projíždět, ale poté už není nic složitého na nastavení Google Maps jako offline navigace.
Google Maps využíváme také pro vyhledávání restaurací nebo kam bychom mohli zavítat. Recenze publikované na Google mapách nám leckdy pomohli najít dobré a místními lidmi navštěvované podniky, které byly obecně považované za dobré.
Aplikace AirBnB (Android / iOS)
Přestože je aplikace AirBnB považována za aplikaci pro baťůžkáře nebo šetřílky, můžete si v ní pronajmout i prvotřídní apartmán, iglů nebo třeba celý zámek.
Velmi pěkně funguje na vyhledávání ubytování u místních lidí a systém se stává konkurencí pro takové systémy jako Booking.com, o kterém bude řeč hned v dalším bodu seznamu.
AirBnB funguje v zásadě na dvou principech – na penězích a na hodnocení. Hostitel dostává hodnocení za kvalitu svého ubytování, a tak se musí snažit, aby byl jeho popis odpovídající realitě a aby jeho ubytování bylo čisté a slušné. I cestovatelé dostávají svoje hodnocení a ti se tak rovněž musí snažit být dobrými hosty. Protože systém funguje oboustranně – hostitel může odmítnout hosta se špatnými referencemi.
AirBnB používáme velmi rádi, protože poskytuje hodně možností filtrování, zajímavá místa k ubytování a někdy jsou i slušně levnější. Velmi šikovná je možnost komunikace s vašimi hostiteli přes aplikaci AirBnB, takže s nimi můžete dohodnout váš příjezd, detaily ohledně lokality, kde se ubytování nachází nebo třeba i možnost objednání taxíku z letiště.
Co na AirBnB milujeme je možnost využít znalostí místních lidí – kolik by mělo stát taxi, kde je dobrá kavárna, jak se dostat tam a tam, proč se děje co se děje, je běžné smlouvání v obchodě, můžete nám pomoci zajistit to a to nebo kde je restaurace s tradiční místní kuchyní. Prakticky žádná otázka není špatná a drtivá většina hostitelů nám téměř vždycky dobře a ochotně poradila. Proto AirBnB používáme. Jak začít s AirBnB si můžete přečíst v našem starším příspěvku.
Zdroj: Eduardo Woo – CC BY-SA 2.0
Dejte nám vědět, jak jste s těmito aplikacemi spokojeni vy.
Odpovědět