Malajská kuchyně, pojem, u kterého jsem si nedokázala představit, co se pod ním konkrétně skrývá. Už po prvním chodu jsem byla nadšena.
Několikrát jsme už jeli autobusem okolo restaurace s názvem Banana Leaf. Vždycky jsem si říkala, co tam mohou vařit za jídlo. No a když jsme si říkali, jakou další světovou kuchyni ochutnat, rozhodli jsme se pro malajskou. Když jsme na webu hledali, co je tady k dispozici, objevila se nám jako velmi vysoce hodnocená právě malajská restaurace Banana Leaf.
Restaurace má ve Vancouveru dokonce pět poboček. My jsme navštívili jejich hlavní restauraci na 820 West Broadway. Dávejte si ale pozor, o víkendu otevírají na oběd jen od 12 do 3, pak zavřou a otevřou opět na večeři od 5. My dojídali oběd ještě ve čtvrt na 4, ale nechali nás v klidu dojíst:)
Malajská ochutnávka
Do restaurace jsme se vydali na oběd a jak už nás mnozí znají, jakmile vidíme v nabídce ochutnávací menu, jdeme do toho! Takže jsme si objednali každý lunch tasting menu za 18 CAD a čekali, co nám přinesou.
Předkrmy
Jako předkrm nám přinesli Green Leaf Asian Salad. Což byl vlastně zeleninový salát s ananasem, papayou, rozmačkanými arašídy, sezamovými semínky a to vše zalité skvělou zálivkou z citrónové trávy. Fakt to bylo naprosto super. Myslím, že po tomhle salátu už doma nebudu dělat jen zeleninové saláty, ale vždycky tam přidám nějaké to ovoce navíc.
Dále nám přinesli Roti Canai, což je vlastně takový šupinkatý vrstvený chleba (spíš bych to nazvala rozlámanou plackou), který se podává s kari dipem. Je to malajská specialita a můžu říct, že bych ji mohla jíst několikrát denně. Ta placka je taková nasládlá, dalo by se to vzdáleně přirovnat k indickým plackám naan.
Na stejném tácu, kde byl Roti Canai, nám přinesli ještě jejich Vegetable Spring Rolls. Uvnitř rolek najdete kořínky rostliny Jicama (nikdy předtím jsem neslyšela), zelené fazole, celer, zelí a mrkev. Jsou servírované na banánovém listu a podávají se se sladkou chilli omáčkou.
Hlavní chody
Najednou nám přinesli tři misky s hlavními chody. Vypadalo to, že toho není zase až tak moc, ale to jsem se mýlila.
V první misce byly Tiger Prawns & Fish Fillet in Assam Curry Sauce. Byla to miska s kari omáčkou naplněná tygřími krevetami a rybím filetem. Po pravdě nám ryba připomínala tresku nebo pangase. V misce jsme našli i okru, kterou jsem jedla poprvé v životě a moc mi chutnala.
Když Pavel uviděl druhou misku a ochutnal, co bylo v ní, mohl se zbláznit, jak mu to chutnalo:) Bylo to libové, pomalu udušené až rozpadající se hovězí maso v kokosové omáčce s kořením. Říkají tomu Rendang Beef Curry. Po tomto chodu nás malajská kuchyně opravdu dostala naplno.
A v poslední misce byly dokřupava osmažené zelené fazolky s malými krevetkami a rajčaty v chilli omáčce. Do fazolek byla zamíchaná krevetová pasta s česnekem. Tomuto chodu říkají Sambai Green Bean.
Dezert
Už jsme byli plni k prasknutí a chtěli zaplatit, ale přišel k nám číšník, že na testing menu je ještě dezert. Já na něj úplně zapomněla, ale těšila jsem se, jestli to bude ta zmrzlina s opečeným banánem, co jsem viděla u jiného stolu, když jsme do restaurace přicházeli.
Číšník opravdu donesl Pisang Goreng, což je dokřupava osmažený banán podávaný s vanilkovou zmrzlinou s rozlámanými oříšky a palmovým cukrem. I když už jsme byli oba dva fakt přejedení, tohle jsme tam nemohli nechat. Bylo to fakt úžasný!
Malajská kuchyně je hlavně o různorodosti a kombinaci všemožných chutí. Je inspirovaná Indií, Čínou, Indonésií, Thajskem, Euroasií a domorodci z Malajsie. Malajskou kuchyni a rovněž i tuto restauraci můžeme 100% doporučit!
Odpovědět