Lublaň je město, které stihnete projít za jedno odpoledne pokud chvátáte. Když se ovšem zastavíte, věřím, že vám dokáže nabídnout zábavu na celý rok.
V Lublani jsme zastavili při naší cestě zpět do národního parku Triglav, protože jsme si chtěli prohlédnout i hlavní město malé slovinské republiky. Přijeli jsme od Koperu po dálnici a zajeli do podzemního parkoviště (Parkirna hiša Šubičeva) přímo v sousedství samotného centra města. Lublaň vás tak hned na startu příjemně potěší.
Podchodem podejdete frekventovanou silnici a ocitnete se v parku Zvezda, jenž je opravdu jen 200 metrů vzdálený od opravdového centra Lublaně, kterým je zajímavé Trojmostí a Prešerenevo náměstí (Prešernov Trg). Autorem poslední úpravy mostu, kterým šlo překonat řeku, je světoznámý architekt Jože Plečnik, jenž zanechal svůj rukopis například i na Pražském hradě. Několik dalších staveb ve městě nese jméno tohoto skvělého architekta a urbanisty.
Co Lublaň nabízí
Lublaň budete obdivovat i za poměrně viditelný vliv stylu art-deco. “Vděčíme” tomu zemětřesení, které zničilo Lublaň. Ve městě je přítomno i mnoho staveb v secesním stylu a dalších stylech. Kromě Trojmostí je zajímavé projít se po okolí řeky, kde je hodně kaváren a hlavně pěkná kolonáda. Mimoto se kousek od Trojmostí nachází informační středisko. Tam se dozvíte co určitě nesmíte minout, třeba jako staré náměstí nebo hrad, který je vidět z mnoha míst ve městě.
Na hrad se dá dostat pěšky nebo se dá použít lanovka, která jezdí nahoru a dolů. Popravdě řečeno, na hrad jsme vyjeli, ale dovnitř jsme nešli. Užili jsme si pěkného výhledu a zase jeli dolů. Hrad je pěkný ale z pohledu českých turistů zase nepředstavuje zase nějaký poklad. Hradů podobného ražení si můžeme užít v ČR hodně. Proto jsme se tu dlouho nezdržovali a radši si užili skvělý oběd v indické restauraci.
Po obědě jsme se vrátili do podzemního parkingu a vydali se na dlouhou a klikatou cestu do Bovecu, abychom se mohli podívat na řeku Soču.
Odpovědět