Po Bledu, soutěsce Vintgar a vodopádu Savica u Bohinjského jezera jsme zamířili na slovinské pobřeží.
Nachází se tu několik měst, ale Koper a Piran ostatní předčí svou známostí. Piran je krásně malebné městečko plné úzkých uliček, zatímco Koper je mírně klidnější a obchodní centrum pobřeží. Koper je významným přístavem, patří mezi ty nejseverněji položené.
Příjezd do Piranu
Městečko, jehož historické centrum je na samé špičce malého poloostrova, nás ohromilo svým půvabem, jemuž se může rovnat snad jen Dubrovník nebo ostrov Sv. Štefana.
Do města vede několik cest a silně doporučujeme využít odstavných parkovišť a garáží. Má to hned dvě výhody. Do podzemní garáže neproniká tak snadno horko a váš vůz se nerozpálí skoro do běla. Za druhé, ve městě se prakticky parkovat nedá, takže se nakonec s 99 % pravděpodobností budete muset vrátit. My parkovali v podzemní garáži Garažna hiša Arze a do centra Piranu to je cca 10 minut chůze.
Centrum města Piran
Srdce Piranu začíná kolem přístaviště a hlavního náměstí Tartinijev trg. Na druhé straně ohraničuje poloostrov pás vlnolamů chránící ho před neúnavnými mořskými vlnami. V tomto prostoru najdete systém úzkých uliček, náměstíček a průchodů. Na pobřeží celého poloostrova na vás čekají kavárny, kde se můžete posadit a odpočinout si ve stínu slunečníků.
Turistické informační středisko je umístěno na hlavním náměstí Tartinijev trg. Dostanete tam přehlednou mapu i instrukce, co navštívit. Takže pokud bude vaší první zastávkou hlavní náměstí, tak jej nevynechejte.
Ze všech stran dominuje siluetě Piranu věž přilehlého kostela, kterou můžete navštívit a za jedno euro. Naskytne se vám pohled do širokého okolí a i pohled odsud na Piran je nádherný. Mnoho malých stříšek z pálených tašek vás utvrdí v tom, že jsme již v jižanské oblasti.
Než město opustíte, nezapomeňte si koupit i kdyby jen malinkou hrst mořské soli do koupele. Nádherný obchůdek najdete hned na náměstí.
Máte otázky? Přidejte je do diskuze pod článkem. Líbí se vám článek? Sdílejte ho na sociálních sítích.
Odpovědět